IELTS

آزمون آیلتس

IELTS (International English Language Testing System)

آزمون آیلتس به معنای «نظام بین‌المللی ارزش‌یابی زبان انگلیسی» است که یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر جهان است. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی بوده و از این نظر هم ردیف با تافل، آزمون آمریکایی قرار می‌گیرد. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود.

آزمون IELTS با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود. این آزمون چهار توانائیReading, Writing, Listening, Speaking  را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. کل آزمون دارای دو گونه آکادمیک و جنرال است که گونه آکادمیک برای ورود به دانشگاه‌ها مورد نیاز می‌باشد. بسیاری از دانشگاه­های کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا، آزمون IELTS را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک IELTS الزامی است. شرکت­کنندگان در امتحان IELTS به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می‌دهند. نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمره کلی امتحان با معدل­گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. همچنین نمره هر بخش نیز بطور جداگانه محاسبه می­شود. هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند. نمره این آزمون از ۰ تا ۹ سطح را شامل می‌شود. سطح ۵ نمره متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود.

زمان بندی اجزای آزمون آیلتس

Academic Reading: 60 min.

Academic Writing: 60 min.

Listening: 40 min.

Speaking: 11 – 14 min.

General Training Reading: 60 min.

General Training Writing: 60 min.

فرایند اجرای آزمون این گونه است که در روز امتحان ابتدا به سوالات Listening سپس به سوالات Reading و بعد به سوالات Writing پاسخ داده می­شود. در بخش Writing و Reading این امکان وجود دارد که از قسمتهای مختلف سوالات شروع به پاسخگویی کرد. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت  Speaking دوازده روز قبل از امتحان به شرکت­کنندگان اعلام می‌شود. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود.

در این آزمون تا ۵ کارنامه برای دانشگاه‌ها و موسسات مورد درخواست داوطلب بصورت رایگان توسط دفاتر برگزار کننده امتحان ارسال می‌گردد، بشرطی که از تاریخ امتحان یک ماه نگذشته باشد. اگر بیشتر از یک ماه بگذرد، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را پرداخت کرد. اکثر دانشگاه‌ها کارنامه IELTS را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند.

 امتحان IELTS در دو نوع Academic و General Training برگزار می‌شود. آزمون Academic مخصوص کسانی است که می‌خواهند در یک دانشگاه انگلیسی‌زبان ادامه تحصیل دهند. اما آزمون جنرال یا General Training  مخصوص کسانی است که می‌خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند.