GRE

آزمون جی ­آر ای

GRE (Graduate Records Examination)

هدف از آزمون جی­آرائی، سنجش توانایی‌ها و معلومات داوطلبانی است که قصد ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی دارند. این آزمون از نظر بسیاری از دانشگاه­های جهان به ویژه در آمریکا و کانادا دارای اعتبار است. موسسه برگزاری آزمون جی­آرائی  ETS است و هر هفته در تمامی مراکز GRE در ایران برگزار می شود. نتایج آزمون GRE پس از 10 الی 15 روز کاری به صورت آنلاین اعلام می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته­های حقوق و پزشکی دارند، نیاز به این آزمونهای ندارند و باید آزمون‌های LSAT و MCAT را بگذرانند. اما دانشجویان سایر رشته ها (به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی) که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آمریکای شمالی را دارند، ملزم هستند که نمره GRE خود را به دانشگاه مقصد ارائه دهند. این آزمون دارای دو نوع GER General و GER Subject است.

 آزمون General GRE دارای بخشهای زیر است:

قسمت نوشتاری تحلیلی(analytical writing section): نوشتن ۲ انشاء است که هر کدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

درک واژگان (verbal section): شامل ۲ سری ۲۰ سؤالی است که باید در ۳۰ دقیقه باید پاسخ داده شود. نمره این بخش نیز بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

ریاضیات (quantitative section): شامل ۲ سری ۲۰ سؤالی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود و نمره این بخش  ۱۳۰–۱۷۰ است.

تحقیقی یا تجربی (Experimental Section): این بخش به صورت نوشتاری، متن خواندنی و یا تست های ریاضی است. نمره این قسمت در نمره کل محاسبه نمی­شود و به صورت جداگانه امتیاز آن اعلام می شود.

نمره GRE پس از آزمون به مدت ۵ سال نگهداری می شوند و با درخواست داوطلب برای شرکت در دوره­های تحصیلات تکمیلی برای دانشگاه مورد نظر ارسال می­گردد. آزمون GRE در ایران از طریق وبسایت ETS توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می­گردد.