DUOLINGO

آزمون دولینگو

Duolingo (Duolingo English Test: DET)

آزمون زبان دولینگو یک آزمون تطبیقی(Adaptive) مبتنی بر کامپیوتر است که میزان مهارت زبان انگلیسی داوطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد. در حال حاضر دانشگاه‌هایی همچون UCLA، Duke، FDU، Yale، NYU، Columbia آزمون دولینگو را بعنوان یکی از شرایط داوطلبان خود در نظر دارند.

آزمون دولینگو برخلاف آزمون‌های رایج از جمله آیلتس و تافل، نیازی به حضور فیزیکی متقاضی در محل آزمون و انجام ثبت‌نام و رزرو قبلی ندارد. این آزمون می‌تواند در هر زمان و در هر مکانی، متناسب با خواست متقاضی، تنها از طریق دسترسی به یک کامپیوتر، انجام بگیرد. کل آزمون دولینگو کمتر از یک ساعت به طول می‌انجامد و نتیجه آن در کمتر از 48 ساعت آماده شده و بدون نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌تواند برای تعداد نامحدودی از موسسات و دانشگاه‌ها به اشتراک گذاشته شود.

آزمون دولینگو از دو قسمت تشکیل می­شود. قسمت نخست آن که مورد ارزیابی و سنجش و نمره‌دهی قرار می‌گیرد شامل سوال‌های مختلفی در زمینه Writing, Reading Listening, و Speaking است و قسمت دوم آن که برای دانشگاه و یا موسسه‌های مقصد ارسال می‌شود، در برگیرنده یک مصاحبه ویدئویی کوتاه و یک رایتینگ است. نتایج این آزمون بر اساس یک بازه مابین 10 تا 160 گزارش می‌شود.

چینش سوالهای آزمون آیلتس مانند دیگر آزمونهای استاندارد است. در حالی که آزمون دولینگو تطابقی میباشد و سطح سختی سوال بعدی بر اساس درستی یا نادرستی پاسخ سوال پیشین است. آزمون آیلتس متون طولانی داشته و در بخش‌های مجزا انجام می‌شود. آزمون آیلتس 2 فرمت آکادمیک و جنرال داشته، در حالی که دولینگو در قالب یک فرمت برگزار می‌شود. سوالات آزمون شامل موارد زیر است:

گوش دادن به گفتگو و انتخاب کلمه صحیح

کامل کردن متن جای خالی در متن

توضیح نوشتن برای یک تصویر

ضبط کردن متن نوشته شده

تایپ کردن جملاتی که می شنوید

پاسخ به سوالات رایتینگ.